Mezinárodní den jógy

4.1.2016

21. červen byl Organizací spojených národů na podzim roku 2014 vyhlášen Mezinárodním dnem jógyTéměř 200 zemí se v roce 2015     připojilo k oslavám tohoto prvního mezinárodního dne jógy. Akce zaměřené na jógu se konaly v řadě měst po celém světě. Na náměstí Times Square v New Yorku cvičilo na 30.000 lidí, v Paříži se sešli zájemci u Eiffelovy věže, na Tchaj-wanu dvě tisícovky lidí celkem 108krát zacvičily pozdrav slunci súrja namaskár. Také v Praze či v dalších českých městech proběhla řada akcí na podporu jógy.

Velkého zastánce má tento nově stanovený mezinárodní svátek u indického premiéra Naréndra Módího, který je sám nadšený jogín a který ve své vládě dokonce založil ministerstvo jógy a zvažuje povinné zavedení jógy do škol. Naopak proti podobnému svátku protestují indičtí muslimové, jejichž náboženské cítění prý jóga uráží, neboť uznává jiného boha než Alláha.
Zástupci OSN přesto doufají, že uvedený svátek jógy odstartuje tradici, v níž nepůjde jen o cvičení, ale především o vzájemné porozumění mezi národy.

Zveme proto vás všechny, abyste se k oslavám svátku připojili i letos a svým vlastním tvůrčím způsobem oslavili Mezinárodní den jógy, a přidali se tak k mnoha dalším jednotlivcům či skupinám po celém světě.

Naše oddíly si tento den připomenou různými akcemi, které pořádají navíc nebo zdarma či formou dne otevřených dveří, příp. cvičením se speciálním tématem apod. Fotky z těchto akcí najdete posléze v naší fotogalerii zde na webu.


Český svaz jógy, z.s. > O svazu > Novinky > Mezinárodní den jógy